آموزش

شرکت رانش هیدرولیک سهند تبریز خود را متعهد می داند که علاوه بر انجام فعالیتهای مهندسی و اقتصادی، در زمینه آموزشهای مهندسی و بالاخص آموزش هیدرولیک نیز فعالیت نماید. فعالیتهای واحد آموزش شرکت  شامل دو بخش زیر است.

آموزش عمومی فراگیر: این بخش، مجموعه ای از مطالب و جزوات آموزشی در زمینه مهندسی و بالاخص مهندسی سیستمهای هیدرولیک می شود که در سایت اینترنتی شرکت بصورت رایگان منتشر شده و علاقمندان یادگیری، می توانند آنها را دانلود و مطالعه نمایند.

دوره های آموزشی: واحد آموزش شرکت، با بهره گیری از اساتید دانشگاه، آمادگی لازم برای برگذاری دوره های مختلف آموزش مهندسی سیستمهای هیدرولیک را از سطوح ابتدایی تا بسیار پیشرفته برای علاقمندان و کارشناسان واحدهای صنعتی برگذار نماید. این دوره های آموزشی می توانند در قالب دوره های کوتاه مدت، دوره های میان مدت و سمینارهای تخصصی برگذار شوند.

دانلود جزوات آموزشی مهندسی سیستمهای هیدرولیک

– علایم و سمبولهای هیدرولیک – فارسی

– علایم و سمبولهای هیدرولیک – انگلیسی

– مقدمه ای بر سیستمهای هیدرولیک 

– اصول مهندسی در تعمیر و نگهداری سیستمهای هیدرولیک

– اصول طراحی سیستمهای هیدرولیک


 

مطلب آموزشی یک: روانکاری بعنوان علم تسهیل حرکت نسبی سطوح در تماس با یکدیگر تعریف شده‌است و سابقه آن به زمان پیش از پیدایش چرخ و  استفاده از گردش آن به دور محور، به منظور ایجاد حرکتی روان بر می‌گردد. عدم روانکاری صحیح ماشین‌آلات علاوه بر آنکه باعث تقلیل بازده مکانیکی و پایین آمدن بازده زمانی ماشین می‌شود، منجر به فرسایش بیش از حد، فرسودگی و  ازکارافتادگی زودرس نیز می‌گردد.

عوامل موثر در انتخاب گریس

۱-نوع، سرعت، دما و میزان رطوبت (احتمال زنگ زدگی) محیط کار گریس
۲- تغییرات دما محیط کار گریس
۳- عمر مفید گریس و شرایط گریس کاری مجدد

مزایای روانکاری با گریس در مقایسه با روغن روانکاری

۱- قابلیت ماندگاری در محل روانکاری
۲- سهولت مصرف و کاهش دفعات روانکاری
۳- کامل تر شدن آب بندی و کاهش نشتی
۴- بهینه سازی چسبندگی روانکار به قطعات در دما و فشار بالا
۵- سادگی طراحی سیستم های روانکاری

معایب روانکاری با گریس در مقایسه با روغن روانکاری

۱- قابلیت خنک کنندگی کم
۲- عدم قابلیت نفوذ به شیارهای ریز و باریک
۳- مصرف انرژی بالا در عملیات روانکاری
۴- عدم قابلیت پاک کنندگی و دور نمودن آلودگی ها از قطعات متحرک

مطلب آموزشی دو: خنک کن روغن هیدرولیک با هدف کاهش دمای روغن هیدرولیک در سیستم استفاده می شود. افزایش بیش از حد مجاز دمای روغن تاثیر مهمی در عملکرد و بازدهی سیستم هیدرولیک و بالاخص سیستمهای دقیق دارد.

در سیستمهای هیدرولیک، اصطکاک روغن هنگام عبور جریان از قطعات مختلف باعث ایجاد افت انرژی میگردد. نتیجه  این امر افزایش دمای روغن در سیستم هیدرولیک میگردد. البته مخزن روغن تا حدود معینی میتواند سبب خنک شدن روغن داخل سیستم شود.

حداکثر دمای مجاز برای روغنهای معدنی ۴۵ الی ۵۰ درجه سانتیگراد است. افزایش دمای روغن هیدرولیک بیش از مقدار فوق الذکر سبب اکسیداسیون ، کاهش ویسکوزیته و کاهش ضخامت فیلم روغن میگردد و در نهایت منجر به افزایش نشتی سیال، افت دقت عملکرد ماشین، اخلال در سرعت کار، آسیب دیدن آببندها و کاهش عمر قطعات متحرک میگردد.

در صورتی که مخزن قادر به دفع کل حرارت ایجاد شده در سیستم هیدرولیک نشود استفاده از خنک کن روغن هیدرولیک در انواع برقی، آبی و گازی توصیه میشود. خنک کن در در مسیر برگشت روغن به مخزن روغن نصب میگیرد.

 

خنک کن روغن هیدرولیک نباید در فشاری بالاتر از ۲۵ بار کار کند چرا که فشار بیش از مقدار مذکور سبب ترکیدگی شبکه خنک کن میگردد.