سیستم هیدرولیک پرس هیدروفرمینگ

سیستم هیدرولیک پرس هیدروفرمینگ                    سیستم هیدرولیک پرس هیدروفرمینگ

طراحی سیستم هیدرولیک برای پرس هیدروفرمینگ

 

مقدمه: شکل‌دهی هیدرولیکی یا هیدروفرمینگ ( Hydroforming ) یک ‌راه مقرون ‌به‌ صرفه برای شکل‌دهی فلزات انعطاف‌ پذیر مانند آلومینیوم، برنج، فولاد کم آلیاژ و فولاد ضدزنگ به قطعات سبک‌وزن، سفت و قوی از لحاظ ساختاری است.

یکی از بزرگ‌ترین کاربردهای هیدروفرمینگ در صنعت خودرو است که استفاده از شکل‌های پیچیده در تولید سازه‌ های قوی، سبک، سفت ‌و سخت را برای بدنه وسایل نقلیه ممکن می‌سازد. این فن به‌خصوص در صنعت ماشین مسابقه‌ای محبوبیت دارد و همچنین غالباً در شکل‌دهی لوله‌های آلومینیومی برای ساخت قاب ‌های دوچرخه به کار می‌رود.

هیدرو فرمیگ یک نوع خاص از شکل‌دهی با استفاده از قالب است که از یک سیال هیدرولیکی پرفشار برای فشرده کردن ماده کاری در دمای اتاق در یک قالب، استفاده می‌شود.

 

هیدروفرمینگ ورق  ( SHF: Sheet Hydroforming )

در طریقه سنتی برای شکل‌دهی ورقهای فلزی ورق را درون قالب مربوطه قرار داده و به کمک فشار دستگاه‌های پرس سنگین ورق شکل قالب را به خود می‌گرفت. هیدروفرمینگ یا شکل‌دهی به کمک فشار آب تکنیکی جدید در ساخت و شکل‌دهی قطعاتی است که قبلاً به صورت پرسی ساخته می‌شدند.

در زمینه هیدروفرمینگ ورق تحقیقات بسیاری در طی سال‌های اخیر انجام شده و روش‌های مختلفی از سوی محققان ارائه شده‌است. معمولاً از این روش برای ساخت قطعات پیچیده با سطح مقطع‌های مختلف در یک قطعه استفاده می‌شود.

در حال حاضر با توجه به فضای رقابتی، منابع محدود مواد اولیه و مالی، سوخت مصرفی و همچنین مشکلات زیست‌محیطی، ضرورت استفاده از فناوری‌های جدید روز به روز بیشتر احساس می‌شود. استفاده از روش هیدروفرمینگ، نقش مهمی در کاهش وزن قطعه، هزینه ابزار و هزینه تولید دارد.

هیدروفرمینگ لوله  (THF: Tube Hydroforming)

در فرایند هیدروفرمینگ لوله بلنک اولیه می‌تواند به صورت‌های لوله مستقیم، لوله خم‌دار و لوله فرم‌دار باشد. انواع لوله‌های مورد استفاده در این روش شامل انواع لوله و پروفیل‌های کشیده شده بدون جوش و درز می‌باشد. در هیدروفرمینگ لوله دو شیوه اصلی وجود دارد: پرفشار و کم‌فشار.

در فرایند پرفشار لوله تماماً در یک قالب، قبل از فشرده شدن محصورشده‌است. در کم‌فشار، هنگام بسته شدن قالب، لوله کمی تحت‌فشار قرار داده می‌شود تا به یک حجم ثابت برسد. این فرایند برای تولید مفصل‌های T شکل بزرگ برای صنعت نفت و گاز گسترش یافت. امروزه این فرایند در بخش خودرو، جایی که بسیاری از کاربردهای صنعتی می‌تواند پیدا شود، بیشتر استفاده می‌شود.

 این فرایند همچنین برای ساخت اجزا لوله‌ای دوچرخه‌ها استفاده می‌شود. در هیدروفرمینگ لوله فشار به درون یک لوله که به‌وسیله قالب‌هایی با سطوح مقطع و شکل‌های مطلوب نگه‌داشته شده، اعمال می‌شود. وقتی قالب‌ها بسته‌شده‌اند، انتهای لوله به‌وسیلهٔ پانچ‌های محوری بسته‌شده‌است و لوله با سیال هیدرولیکی پرشده‌است.

 

سیستم هیدرولیک پرس هیدروفرمینگ

مسلما در انجام فرآیندهای ساخت و ماشینهایی همانند پرسهای هیدروفرمینگ، استفاده از سیستم هیدرولیک برای کنترل فرآیند ساخت بهترین روش ممکن می باشد.

در یک پرس هیدروفرمینگ، از سیستمهای هیدرولیک برای سه منظور زیر استفاده میشود

  • سیستم هیدرولیک اصلی پرس و نگهداری قالب
  • سیستم هیدرولیک کلمپ های دو طرف قالب
  • سیستم هیدرولیک راه اندازی و کنترل بوستر فشار

 

سیستم هیدرولیک اصلی پرس و نگهداری قالب: در این سیستم، حرکت همزمان جکهای پرس، سرعت کافی و کنترل شونده جکها، تامین نیروی فشاری مناسب جک ها و سرعت برگشت مناسب جکها نکات اصلی طراحی هستند.

سیستم هیدرولیک کلمپ های دو طرف قالب: در این سیستم، حرکت همزمان جکهای کلمپ، سرعت کافی جکها، تامین نیروی فشاری مناسب جک ها، عدم نوسان در عملکرد جکها و سرعت برگشت مناسب جکها نکات اصلی طراحی هستند.

سیستم هیدرولیک راه اندازی بوستر فشار: سرعت ناسب رفت و برگشت بوستر و تامین فشار خروجی لازم بوستر از تکات طراحی این سیستم است

  • وجود سیستمهای کنترل الکترونیکی دقیق و کافی در تمامی بخش های سیستم هیدرولیک الزامیست.
  • از دیدگاه نحوه طراحی و حصول کنترلهای حرکتی عملگرها، از دو روش می توان بهره گرفت: الف) استفاده از پمپ دبی ثابت و شیرهای پروپرشنال – ب) استفاده از پمپ دبی ثابت و شیرهای دبی ثابت و کنترل الکترونیکی سرعت دورانی پمپ با اینورتر
  • مقادیر فشارهای طراحی فقط تابعی از ظرفیت طراحی پرس است

__________________________________________________________________________________________________________

 

یونیت هیدرولیک و جکهای ساخته شده پرس هیدروفرمینگ ۴۰۰ تن طراحی و ساخته شده در شرکت رایان هیدرولیک سام

هیدرولیک پرس هیدروفرمینگ

هیدرولیک پرس هیدروفرمینگ

 

شرکت رایان هیدرولیک سام

(طراحی مهندسی و ساخت سیستمهای هیدرولیک و سیستمهای روغنکاری تحت فشار)

 

کانالهای ارتباطی مشتریان با شرکت

تلفن: ۳۴۳۹۱۴۴۹(۰۴۱) – ۰۹۱۴۴۱۴۲۴۳۲ – ۰۹۱۴۴۱۲۷۵۴۲ – WWW.RHSAHAND.COM    واتس آپ: ۰۹۹۳۰۳۲۰۲۳۵